چرا انجام تحقیقات بازاریابی به یک ضرورت تبدیل شده است؟

چرا انجام تحقیقات بازاریابی به یک ضرورت تبدیل شده است؟

1.شدت رقابت در بازار

2.کشف بازارهای جدید

3.رصد و پایش رقبای موجود و رقبای بالقوه

4.پیش بینی تقاضای بازار و توان بالقوه بازار

5.شناخت توزیع کنندگان موثر و معتبر در بازار

6.کاهش ریسک فعالیت شرکت در یک بازار جدید

7.تغییر مداوم در افکار و رفتار مصرف کنندگان و تغییر الگوی مصرف مشتریان

8.تعیین سیاست های قیمت گذاری برای محصول و خدمات و همچنین شناخت شیوه های قیمت گذاری رقبا

9.تغییر رفتار بازار و صنعت با توجه به عوامل تاثیر گذار همچون؛ عوامل سیاستی، اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژی و فرهنگی

10.تجزیه و تحلیل (نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات شرکت) برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر مدیران شرکت و مشاور بازاریابی شرکت ، جهت موثر نمودن نظام بازاریابی شرکت

11.و مهمترین هدف تحقیقات بازار آشنایی با خواسته ها و نیازهای مصرف‌کنندگان ، تمایلات و دیدگاه‌های ویژگی های مخاطبان بازار هدف و واکنش مصرف‌کنندگان نسبت به یک محصول می باشد.

12.و ....

 

دپارتمان تحقیقات بازاریابی کلینیک تحقیقات بازار  معتقد است، کلید موفقیت یک برند در بازار ، به ویژه یک بازار جدید ، با انجام تحقیقات بازاریابی و آگاهی یافتن از نبض بازار ، رفتار مشتریان ، کانال های توزیع ، واسطه ها ، رقبا و دیگر متغیرهای موثر در نظام بازاریابی وابستگی مستقیم دارد.

 

شیوه انجام تحقیقات بازاریابی در دپارتمان تحقیقات بازاریابی کلینیک تحقیقات بازار  

 

 

مصاحبه های شخصی

• مصاحبه های موشکافانه، عمیق و جستجوگرانه

ذهن و رفتار مشتریان و مصرف کنندگان به قدری پیچیده است که در روش های مرسوم تحقیقاتبازاریابی نمی توان جنبه های مهم از افکار و احساسات خوداگاه و ناخوداگاه مشتریان را شناسایی نمود.

آیا می دانید تنها 5 درصد از تفکرات و تصمیمات مشتریان به صورت خودآگاه و هوشیارانه صورت می گیرد و بیش از 95 درصد تفکرات مشتریان در ضمیر ناخودآگاهشان و در منطقه تاریک از شعور ایشان رخ می دهد که عبارتند از احساس ها، امیال و تفکرات که تحت کنترل اراده انسان نبوده و به قوانین منطقی زمان و مکان محدود نیست و بسیاری از این تفکرات در قالب استعاره ظاهر می شود؟

ما در این شیوه تحقیقات بازاریابی می خواهیم علل و عوامل موضوع های واقعی و محرک های رفتار مشتریان را پیدا کنیم. به طور مثال؛ به جای این که بخواهیم از رفتار مشتری فقط آگاهی یابیم، می خواهیم بدانیم که چرا مشتریان اینگونه رفتار می کنند؟. در این شیوه تحقیق ما سعی در دستیابی به زوایای مخفی و پنهان از ذهن ناخودآگاه مشتریان به ویژه مشتریان واسطه داریم.

در این روش تحقیقات بازار درک بهتر و عمیق تر از باورها ، افکار ، احساسات و رفتار مشتری مورد تاکید است.

 

 

• مصاحبه های عمیق فردی نیمه ساختار یافته Individual semi-structured depth interviews

این نوع مصاحبه ( مشتریان واسطه ، مصرف کنندگان نهایی ، خبرگان صنعت و بازار ، رقبا ) با هدف کسب اطلاعات دقیق و کامل تر نسبت به سؤالات از پیش طراحی شده تیم تحقیقات بازاریابی است، که توسط محقق کارکشته و با تجربه بازار صورت می گیرد. ما نه تنها به دنبال پاسخ برای دلایل می باشد، بلکه می خواهیم به روابط بین عوامل تأثیر گذار نیز دست یابیم.

 

 

• مصاحبه های عمیق فردی ساختار نیافته unstructured individual depth interviews

 

این شیوه مصاحبه با مشتریان، واسطه ها و مصرف کنندگان، کاملاً باز و مصاحبه شونده در بیان مطالب خود کاملاً آزاد و به هر نحوی که می خواهند اجازه داده می شود دیدگاه های شخصی خود را بیان کنند .

 

مشاهدات

• مشاهدات ساختار نیافته unstructured interview

در این شیوه تحقیقات بازار ما کلیه رفتارها ( به طور مثال یک فروشگاه) را زیر ذره بین قرار می دهیم و هیچ محدودیتی در مورد آنچه مشاهده می شود مد نظر ما نمی باشد. و آنچه را که می بینیم ثبت و ضبط می کنیم و ارزیابی و تحلیل پس آن صورت می گیرد.

 

• مشاهدات ساختار یافته structured interview

در این نوع تحقیقات بازاریابی ما موضوع های خاص و تعریف شده و فقط رفتارهایی که در راستای تحقیق است مشاهده شود را ثبت و ضبط می کنیم.

 

• مشاهده شخصی Personal observation

در این نوع تحقیقات ما به مشاهده رفتار مشتریان ، به طور مستقیم پرداخته و اطلاعات اولیه از مشاهده مستقیم که به صورت حضوری یا غیر حضوری انجام می گردد حاصل می شود.

 

• تجزیه و تحلیل اثر Trace Analysis:

در این روش از تحقیقات بازاریابی ما سعی می کنیم با مشاهده بعضی از رفتارهای گذشته ثبت شده افراد به استنباط آنچه که ممکن است در طول یک رویداد جدید رخ دهد پی ببریم.

 

• تجزیه و تحلیل محتوا Content analysis

در این نوع از تحقیقات بازاریابی ما با استفاده از مبانی علوم اجتماعی به دنبال پاسخ گویی به نیازهای واقعی و خواست های مشتریان می باشیم و در پی تجزیه و تحلیل و توسعه محتوای تبلیغات مورد استفاده در همه انواع رسانه ها می باشیم. این نوع تحقیقات بازاریابی یک روش کیفی رو به رشد از تحقیقات کیفی بازار یابی است.

مشاهده محتوای مجلات ، پخش برنامه های تلویزیونی ، پخش برنامه های رادیو ، یا روزنامه ها ، یا مقاله ها ، برنامه ها ، یا تبلیغات

 

گروه ها

• گروه متمرکز Focus groups.

یک نوع دیگر از تحقیقات بازاریابی که شرکت کلینیک تحقیقات بازار  انجام میدهد گروه کانون یا گروه متمرکز است. که گروهی از افراد برای بررسی نظرات، دیدگاه ها و علایق شان گردآوری می شوند. در این شیوه مدیر گروه، مسایل از پیش تعیین شده و یا سئوالات را مطرح کرده و گروه را هدایت می نماید.

 

• پانل Panel

ما در این روش از تحقیقات بازاریابی به دنبال بررسی رفتار مشتریان و مصرف کننده ها در طول زمان می باشیم. در این روش رفتار مشتری در بازار های مورد مطالعه صنعتی و مصرفی، برای زمان مشخص با شاخص های طراحی شده بررسی می گردد.

 

• طوفان ذهنی brainstorming

در این روش از تحقیقات بازاریابی ما به دنبال تولید تعداد زیادی ایده برای مسایل و چالش های پیش رو هستیم. این روش خلاق برای حل مسایل پیش آمده بسیار کاربردی می باشد.

 

تست میدانی

در این روش از تحقیقات بازاریابی ما به دنبال ارزیابی سلایق و نظرات مصرف کنندگان در بازاهای مصرفی در محیطی کنترل شده می باشیم.

 

 

/ 0 نظر / 34 بازدید